صفحه اصلی > ادارات معاونت > مدیریت هماهنگی و پشتیبانی اعزام > واحد اعزام بلند مدت 
واحد اعزام بلند مدت
شرايط اعزام هجرت بلند مدت مبلغين اعلام شد

اداره کل اعزام و پشتيباني معاونت تبليغ و آموزش‌هاي کاربردي حوزه‌هاي علميه شرايط اعزام هجرت بلند مدت را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، اداره کل اعزام و پشتيباني معاونت تبليغ و آموزش‌هاي کاربردي حوزه‌هاي علميه با صدور اطلاعيه‌اي ضمن تاکيد بر آموزش‌هاي بدو تبليغ، شرايط اعزام هجرت بلند مدت مبلغين را اعلام نمود.

در اين اطلاعيه،‌ از کليه طلاب و روحانيوني که در اداره هماهنگي اعزام و پشتيباني پرونده تبليغي دارند، براي گذراندن دوره آموزشي بدو تبليغ دعوت به عمل آورده است.

بر اساس اين گزارش، گذراندن اين دوره آموزشي شرط اعزام هجرت بلند مدت مبلغين اعلام شده است.

اين اطلاعيه مدت اين دوره آموزشي را 72 ساعت اعلام کرده و از مبلغين خواسته است، جهت کسب اطلاعات بيشتر به آدرس قم بلوار امين- ابتداي بلوار جمهوري اسلامي، معاونت تبليغ و آموزش­هاي کاربردي، اداره آموزش هجرت مراجعه کرده يا با شماره تلفن 2908085 -0251 تماس حاصل نمايند.

 

 

گفتگو با حجت الاسلام و المسلمین نبوی - معاون تبلیغ و آموزشهای کاربردی

اشاره:

هجرت بلند مدت حوزه علمیه قم یکی از افتخارات این حوزه مبارک است که با فرمان مقام معظم رهبری و سرسپاری طلاب و فضلای دلسوز و متعهد به ثمر نشست و مورد استقبال گسترده مردم مؤمن در سراسر کشور قرار گرفت . اینک پس از گذشت 2 سال از آغاز فعالیت این طرح، پای سخنان حضرت حجة الاسلام والمسلمین نبوی معاون محترم تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه علمیه قم و مسئول هجرت بلند مدت می نشینیم . در این گفتگو که به صورت مصاحبه مطبوعاتی و رادیو - تلویزیونی انجام شده است، ابتدا توضیحاتی در مورد طرح هجرت ارائه گردیده و سپس به پرسشهای خبرنگاران پاسخ داده شده است .

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمین و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین .

الهی انطقنی بالهدی والهمنی التقوی .

ابتدا مطالبی را به صورت خلاصه درباره «هجرت بلندمدت » عرض می کنم و سپس در خدمت آقایان خواهیم بود و در حد امکان به پرسشهای شما پاسخ می دهیم .

ضرورت ایجاد هجرت بلند مدت مسائل و مشکلات فرهنگی کشور بود . بعد از انقلاب به دلیل کارهای جدیدی که برای روحانیت تعریف شد و فضاهای بسیار گسترده ای که فراهم آمد روحانیون بایستی به آن فضاها و نیازها می پرداختند مثل: نهاد قضاوت کشور، نمایندگی رهبری در نیروهای مسلح، نمایندگی رهبری در دانشگاهها و برخی از پستها و موقعیتهای نظام جمهوری اسلامی .

به عبارت دیگر، با یک تغییر جدی در بافت سیاسی جامعه، به دلیل نیازهای فراوان، با سرعت نیروهای حوزوی درگیر کارهای مربوط به نظام شدند . این از یک سو، و از سوی دیگر در 8 سال دفاع مقدس، تعداد زیادی از روحانیون در جبهه های نبرد حق علیه باطل شرکت کردند . این دو امر زمینه ساز کمرنگ شدن حضور روحانیون در بین مردم و در روستاهای فاقد روحانی گردید .

بعد از جنگ، دشمن کار خود را از طریق تهاجم فرهنگی به طور جدی آغاز کرد . در این شرایط که از یک سو روحانیون درگیر کارهای نظام بودند و از سوی دیگر خلاهای بسیار گسترده ای در کشور وجود داشت و دشمن از آن خلاها برای پیشبرد اهداف فرهنگی خود استفاده می کرد، مقام معظم رهبری مدظله العالی در سفری که به قم داشتند، بحث هجرت را مطرح کرده و بر این مسئله تاکید کردند که روحانیون هجرت کنند و به نقاط مورد نیاز اعزام شوند .

بحث هجرت، بعد از رهنمود مقام معظم رهبری دنبال شد ولی شکل جدی به خود نگرفت، تا اینکه نامه ای توسط مدیر محترم حوزه علمیه قم خدمت مقام معظم رهبری ارسال گردید و در آن، موانع هجرت بیان گردید . در پی این نامه، مقام معظم رهبری ضمن ارائه رهنمودهایی، بودجه ای را برای هجرت اختصاص دادند . حدود هشت ماه این بودجه در اختیار سازمان تبلیغات اسلامی بود و بعد از آن، شورای سیاستگذاری «هجرت بلندمدت » تصمیم گرفتند این کار در بستر حوزوی دنبال شود . شورای سیاستگذاری هجرت بلند مدت متشکل از نماینده ای از دفتر مقام معظم رهبری، مدیر محترم حوزه علمیه قم، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، مسئول سازمان تبلیغات اسلامی، مسئول دفتر تبلیغات اسلامی، مسئول مرکز خدمات حوزه علمیه قم، و اینجانب به عنوان معاون تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه علمیه قم می باشد .

اینک دو سال است که بر اساس تصمیم شورای سیاستگذاری هجرت بلندمدت، این کار به معاونت تبلیغ حوزه علمیه واگذار شده است و بحمد الله استقبال طلاب و فضلای حوزه از طرح در حدی بوده است که بسیاری از دست اندرکاران طرح و اعضای شورای سیاستگذاری حوزه و طرح هجرت باور نمی کردند در این حد از آن استقبال شود .

در این مدت، تعداد بسیار زیادی از فضلای حوزه به نقاطی اعزام شدند که هیچ روحانی در آنجا وجود ندارد، اعم از اینکه روستا یا شهرک یا شهرهای فاقد روحانی باشد . در این طرح حداقل زمان حضور روحانیون در منطقه تبلیغی یک سال در نظر گرفته شده است . در سیستمهای دولتی، اگر مدیران بخواهند نیرویی را از مناطق برخوردار به نقاط محروم اعزام کنند، گاهی با بودجه های بسیار سنگین هم توان انجام این کار را ندارند، و یا گاهی واقعا با مشکلات جدی روبرو می شوند، ولی طلاب و فضلای حوزه واقعا ایثارگرانه از این طرح استقبال کردند; زن و بچه خود را برداشته به نقاط محروم رفتند .

با این مقدار امکانات که در اختیار طرح هجرت است، تقریبا انجام چنین حرکتی محال به نظر می رسید، اما فضاها و انگیزه های معنوی که در حوزه وجود دارد، پشتوانه این حرکت گردید و این کار به خوبی به ثمر نشست . اینک استقبال از طرح در حد مناسبی است و به عقیده ما بسیار خوب ارزیابی می شود .

آثار و برکات طرح هجرت

بد نیست در اینجا به برخی از آثار و برکات طرح اشاره کنیم .

1 . خنثی شدن تبلیغات دشمن:

یکی از محورهای اساسی تبلیغ دشمنان بر علیه روحانیت - که روی آن بسیار سرمایه گذاری کرده اند - این است که نوع زندگی روحانیون با زندگی مردم معمولی بسیار متفاوت است و به هیچ وجه حاضر نیستند مثل محرومان جامعه زندگی کنند .

گاهی اگر به افرادی که از رفاه روحانیون دم می زنند گفته شود چند مورد از روحانیون مرفه را نشان بدهید، شاید 5، 6 نفر را نتوانند نام ببرند، ولی کل جامعه روحانیت را زیر علامت سؤال می برند . این در حالی است که همین چند نفر را نیز از میان مسئولان نام می برند و الا در قشر روحانیون غیرمسئول محرومیت در حد بسیار گسترده دیده می شود .

روحانیت یکی از اساسی ترین ارکان شکل گیری انقلاب اسلامی بوده است; از اینرو بهترین راه برای از بین بردن انقلاب این است که وجهه مردمی و پشتوانه مردمی روحانیون را از بین ببرند و این ستون خیمه انقلاب را تخریب کنند .

از برکات طرح هجرت این بوده است که با حضور روحانیون با زن و فرزند در روستاهای بسیار بسیار محروم و گاهی در نقاط کپر نشین کشور و زندگی کردن با مردم محروم، بخش عمده ای از تبلیغات گسترده دشمن خنثی گردیده است .

2 . احیاء مساجد:

مساجد بسیاری در نقاط مختلف کشور وجود دارد که هیچ گاه نماز جماعتی در آنها برگزار نمی شود; در برخی از آنها گاهی نماز فرادی خوانده می شود و در مواردی فقط در ایام خاصی مسجد را می گشایند و پس از برطرف کردن گرد و غبار فراوانی که در آن نشسته، مسجد ده روز فعال می شود و باز از فعالیت می افتد .

امام جمعه اسبق نورآباد ممسنی می گفتند: قبل از راه اندازی طرح هجرت، در آن منطقه هشتصد روستا وجود داشت که یک روحانی نداشت . همچنین امام جمعه سابق اسدآباد همدان می گفتند: اطراف اسدآباد همدان که خیلی نقطه پرتی هم در کشور به حساب نمی آید، صد و ده روستا وجود داشت که در همه آنها یک روحانی وجود نداشت . مواردی که بیان شد از نقاط خیلی محروم کشور; مثل سیستان و بلوچستان و اطراف بوشهر و غیره نیست . والا در مناطق خیلی محروم که وضعیت از این هم اسف بارتر است .

در سفری که به بوشهر داشتم، در طول 270 کیلومتر منطقه روستایی، که اغلب این روستاها به دلیل نقطه مرزی بودن در معرض خطر تهاجم فرهنگی و تفکرات انحرافی و الحادی هستند، فقط یک روحانی وجود داشت . این نشان دهنده کمبود بسیار گسترده روحانی در نقاط مختلف کشور است .

بحمدالله طرح هجرت توانسته است گامی - هرچند ناچیز - در جهت محرومیت زدایی فرهنگی و دینی در کشور بردارد . همین الآن در روستاهای حساس اسد آبادی که 110 روستای بدون روحانی داشت، ده روحانی مستقر شده، که می شود گفت حدود ده درصد از کمبود آن منطقه پاسخ گفته شده است و امیدواریم که باگذر زمان و گسترش فضاهای آموزشهای حوزوی بتوانیم به بخشی از نیازهای محسوس و گسترده جامعه پاسخ گوییم .

3 . احیاء معارف دینی:

گاهی نقاطی دیده می شود که، مردم حتی از خواندن صیغه عقد نکاح به عنوان یک فریضه دینی بی خبرند، نماز میت را نمی شناسند و نمازهای پنج گانه را نیاموخته اند . من خودم زمانی به روستایی برای تبلیغ رفتم که در روز ماه مبارک رمضان، شاید در کل روستا فقط 3 نفر روزه بودند . بخش عمده ای از این بی اعتنایی به احکام دینی به دلیل محرومیت فرهنگی و عدم حضور روحانیت در این مناطق بوده است . با گسترش طرح هجرت بلند مدت حوزه علمیه قم، بحمد الله بخشی از این نیاز پاسخ گفته شده است .

در بخش احیاء معارف دینی ما طرحی داریم که اگر قبل از اعلام رسمی، از رسانه ها ابلاغ شود خیلی ارزشمند است . بعضی از مبلغین ما بطور خودجوش این طرح را اجرا کرده اند . آنها از روستاهای مجاور که در آنها کار فرهنگی انجام نمی شده، نیروهایی را که مثلا در خواندن قرآن و تصحیح قرائت نماز و غیره موفق بوده اند جذب کرده و به عنوان مربی در آن روستاها معرفی کرده اند . آنها در قالب هیئتهایی، بچه ها را تحت پوشش قرار داده، قرآن را به آنها می آموزند، قرائت نمازشان را تصحیح می کنند و با معارف ساده و اولیه دین آشنا می سازند . اگر این طرح به صورت گسترده پیاده شود می تواند بخش عمده ای از خلاهای تبلیغی موجود کشور را پوشش دهد . بسیار مناسب است که رسانه های تبلیغاتی این امر را در ذهن مردم جا بیاندازند که اگر در محل خودشان روحانی وجود ندارد، یک فرد پذیرفته شده فرهنگی متدین مقبول اجتماعی را به یک روحانی معرفی کنند تا اولیات دینی را از روحانی آموخته و به آنها یاد دهد .

4 . پرکردن اوقات فراغت:

سازمان تبلیغات اسلامی، دفتر تبلیغات اسلامی، بسیج، آموزش و پرورش، اوقاف و مجموعه های دیگری، برای پر کردن اوقات فراغت دانش آموزان در فصل تابستان فعالیت می کنند، تا ضمن پر کردن اوقات فراغت نوجوانان و جوانان، فرهنگ دینی را نیز در میان آنان گسترش دهند . در سال گذشته روحانیون هجرت بلند مدت به همه این ارگانها جهت پر کردن اوقات فراغت کمک کردند .

نیروهای هجرت بلند مدت مانند خود حوزه بافت مردمی دارند و می توانند به همه سازمانها کمک تبلیغی کنند; گرچه از انجام کار اداری در این مجموعه ها برحذر داشته شده اند و اگر در کارهای اداری وارد شوند از سیستم طرح هجرت خارج می شوند .

5 . ساخت مسجد، خانه عالم و خدمات عمرانی:

تا کنون تعداد بسیار زیادی مسجد توسط روحانیون هجرت بلند مدت ساخته شده و یا مساجد موجود توسعه پیدا کرده، تعمیر شده و احیاء گردیده است . همچنین در این مدت، مقدار زیادی خانه عالم ساخته شده است که آمار فعالیتهای فوق پس از بررسی دقیق اعلام خواهد شد . یکی از اعضای شورای اسلامی یک روستا در جمع اعضای شوراهای اسلامی یک منطقه سخنرانی کرده و گفته است: اگر می خواهید مشکلات فرهنگی، عمرانی، اقتصادی و مسائل مختلف روستا را حل کنید، روحانی دائم ببرید; ما روحانی دائم برده ایم و او در همه این ابعاد در حل مشکلات ما را کمک کرده است .

6 . تامین استاد حوزه های علمیه شهرستانها:

تعداد زیادی از حوزه های علمیه شهرستانها از کمبود استاد رنج می برند; استاد فاضل حوزوی که بتواند در آنجا تدریس کند و طلبه هایی قوی و نیرومند تربیت نماید . یکی از بخشهای کاری طرح هجرت این است که برای حوزه های علمیه استاد می فرستد . ما سعی می کنیم برای حوزه های علمیه اساتید حوزوی اعزام کنیم تا پایه های علوم حوزوی شهرستانها تقویت شود، که این امر در آموزشهای کل حوزه علمیه تاثیر مثبت و بسزایی خواهد داشت . البته این افراد علاوه بر تدریس در حوزه، کار تبلیغی هم انجام می دهند .

آموزش مبلغان

یکی از علل عمده ای که موجب می شود روحانیون و طلاب حوزه به نقاط مورد نیاز اعزام نشوند و برای این کار رغبت نداشته باشند این است که احساس عقب افتادگی و خسارت علمی می کنند .

برای پوشش دادن این نقیصه، رایانه هایی را به صورت قسطی از طریق مرکز خدمات در اختیار این افراد قرار داده ایم . همچنین درسهای سطح دو تبلیغ حوزه (کارشناسی تبلیغ) را به CD تبدیل کرده و در اختیار مبلغان محترم گذاشته ایم . روحانیون اعزامی می توانند پس از قبولی در آزمون ورودی سطح دو تبلیغ، انتخاب واحد کرده و درسهای مربوطه را به وسیله CD ها گوش دهند و در پایان نیمسال امتحان دهند و مانند آموزشهای حوزوی حضوری به آنها مدرک داده می شود .

در حقیقت این یک دانشگاه مجازی است که در ابعاد مربوط به طرح هجرت فعال شده و الان کارش را شروع کرده است . البته در ابتدای امر، این کار به صورت محدود شروع شد و اینک آمادگی برای تحت پوشش قرار دادن همه روحانیون هجرت بلند مدت وجود دارد .

علاوه بر آموزشهای فوق، دروس متداول حوزوی (لمعتین، رسائل و مکاسب و کفایتین) به صورت CD صوتی به افرادی که تمایل داشته باشند ارائه می شود .

این آموزشها اثرات مثبتی داشته است; هم طلاب احساس خسارت علمی نمی کنند و هم از تولید به مصرف است، یعنی بخشی از مباحثی را که روحانیون از طریق آموزشها می آموزند، می توانند در منبر ارائه کنند و همین تنوع و گستردگی اطلاعات مبلغ، موجب جذب گسترده مردم شده است .

شوراهای شهرستانی

یکی از سیاستهای ما در طرح هجرت این بود که با حضور روحانیون در مناطق مختلف سعی کنیم به همبستگی، همراهی و همدلی روحانیون در منطقه کمک کنیم . از اینرو همه روحانیونی که ما اعزام می کنیم، در هر شهرستان، زیر نظر شورایی اداره می شوند که بر عملکرد آنان نظارت دارد . آن شورا متشکل از: 1 . امام جمعه شهر، 2 . مسئول سازمان تبلیغات اسلامی شهر، 3 . مسئول حوزه علمیه شهر می باشد .

بحمد الله تا کون توانسته ایم در بخشهای زیادی این شورا را فعال کنیم و تاثیر مثبت آن نیز خیلی زیاد بوده و به یک همدلی و همگرایی جدی منجر شده است .

یکی از آرمانهای امام راحل این بود که می فرمودند اگر ماهی یکبار روحانیون در مناطق مختلف دور یکدیگر بنشینند، یک چایی بخورند و بروند، همین موجب می شود که دشمنان نتوانند بین آنها نفوذ کرده و تفرقه ایجاد کنند . ما این را به صورت سیستماتیک شکل داده و آثار و برکات آن را دیده ایم . الان ائمه محترم جمعه، سازمان تبلیغات اسلامی و حوزه های علمیه شهرستان، این نیروها را همراه و همیار و یاور خود تلقی می کنند . البته درجا انداختن این سیستم، نیاز به فعالیت بیشتری داریم و انشاء الله با گذر زمان، این تشکیلات باید منسجم تر و قوی تر شود .

استقبال مردمی

بحمدالله استقبال مردم از هجرت تا کنون خیلی خوب بوده است; تعدادی از دفاتر سازمان تبلیغات اعلام می کنند که تا قبل از این طرح، مردم اصلا نمی آمدند بگویند که ما روحانی می خواهیم و اگر خود ما روحانی به روستا می فرستادیم فرستاده بودیم، ولی الان به دلیل برکاتی که از حضور روحانیون در روستاها دیده شده، روستاهای مجاور نیز به سازمان تبلیغات اسلامی یا ائمه جمعه مراجعه کرده و یا به خود ما در طرح هجرت نامه می نویسند و درخواست روحانی می کنند .

درخواست از مسئولین

خواهش ما از مسئولین محترمی که در رده های مختلف سازمانها دغدغه مسائل فرهنگی دارند، این است که:

اولا: به روحانیون در فعالیتهای فرهنگی کمک کنند .

ثانیا: در حد امکان مشکلاتی را که فرا روی مبلغان وجود دارد، حل کنند . روحانیون محترم هجرت بلند مدت در جهت انجام تکلیف دینی و تبلیغ معارف دینی، فضای علمی و معنوی حوزه و برخورداریهای شهری را پشت سرگذاشته و به مناطق مورد نیاز کشور مهاجرت کرده اند . از مسئولین محترم انتظار می رود که در حد امکان به این عزیزان کمک کنند .

من به عنوان کسی که سالیان درازی عمرم را در امور فرهنگی مصرف کرده ام، عرض می کنم: حضور و فعالیت یک روحانی در منطقه، بزرگترین دفاع از سنگرهای فرهنگی و دینی مردم و بهترین ابزار برای فعال کردن آنان در جهت کاهش مفاسد اجتماعی و مشکلات امنیتی در ابعاد مختلف است . اگر مسئولین بخواهند مشکلات اجتماعی را در ابعاد مختلف حل کنند، باید به این نیروها کمک کنند .

یکی از کمکهایی که می شود انجام داد ساختن خانه عالم و یا تعمیر و تکمیل خانه های عالم است .

گاهی متاسفانه خانه عالم وجود دارد و با مبلغ کمی می توان آن را تکمیل و یا تعمیر کرد، اما هیچ کس کمک نمی کند تا این مشکل حل شود; این در حالی است که بودجه های فرهنگی زیادی برای فرهنگسراها مصرف می شود . باید سؤال کرد که آیا واقعا این فرهنگسراها چقدر تاثیر مثبت فرهنگی دارند که بودجه های میلیاردی خرج آنها شود، ولی وقتی نوبت به ساخت یا تعمیر خانه عالم می رسد متولیان فرهنگی و مسئولان اجرایی بودجه ندارند . خواهش ما این است که افرادی فرهنگی و کارشناس، یک ارزیابی و تحقیق میدانی انجام دهند و منصفانه قضاوت کنند که در جاهایی که این روحانیون حضور داشته اند چقدر آسیبهای اجتماعی کاهش یافته است و فرهنگسراهایی که با آن بودجه های کلان ساخته می شود تا چه میزان آسیب اجتماعی وارد کرده اند .

پرسشها و پاسخها

سؤال: تا کنون چند نفر از طریق هجرت بلند مدت اعزام شده اند؟

جواب: تا کنون بیش از هزار و دویست نفر از طریق این طرح اعزام شده اند .

سؤال: آیا از نظر علمی افرادی که اعزام می شوند صلاحیت کافی دارند و آیا اصلا ضابطه ای در این مورد وجود دارد؟

جواب: ضابطه ما این است که افراد اعزامی حداقل دروس سطح حوزوی را تمام کرده باشند، ولی تبصره ای در ذیل این ماده قانونی وجود دارد و آن اینکه اگر فردی مدرک حوزوی پایان سطح را نداشته باشد، ولی توانائیش در آن حد احراز شود، او را اعزام می کنیم .

مشکل این بود که گاهی طلاب حوزه به درس خارج مشغولند، اما به دلیل عدم شرکت در امتحانات حوزه، مدرک حوزوی ندارند . ما با این افراد مصاحبه کرده و در صورت احراز صلاحیت علمی برای تبلیغ اعزام می کنیم; در مقابل اگر 10 سال هم درس خارج خوانده باشند ولی توانایی تبلیغی آنها احراز نشود، آنها را اعزام نمی کنیم .

سؤال: پیش بینی می کنید که در سال جاری چند نفر نیروی جدید جذب کنید؟

جواب: پیش بینی ما این است که حداقل در سال جاری ششصد تا هفتصد نفر نیروی جدید جذب کنیم .

سؤال: آیا اطلاعات و آمار دقیقی از مناطق فاقد روحانی و تعداد روحانی مورد نیاز به دست آورده اید؟

جواب: حقیقت این است که ما این کار را نکرده ایم و سازمانهای تبلیغی دیگر هم - که حدود بیست و چند سال کار کرده اند - این کار را انجام نداده اند، ولی آنقدر نیاز گسترده است که اگر همین الان به بعضی از شهرستانهای محروم صد نفر مبلغ بفرستیم، آمادگی پذیرش وجود دارد .

سؤال: آیا فکر نمی کنید که تعداد افراد اعزامی تا کنون کم بوده و می بایست بیش از این اعزام می شدند؟

جواب: اگر کسی آشنای با کار باشد می داند که اعزام بیش از هزار خانواده به نقاط محروم کار ساده ای نیست .

به نظر من، هم ایثار افرادی که رفته اند فوق العاده زیاد بوده است و هم نسبت به مقدار نیروی انسانی کل حوزه، کار بسیار موفق بوده است . عده ای بر این باور بودند که کسی حاضر نمی شود به نقاط محروم برود، به نحوی که وقتی آمار هجرت در بافت جدید به سیصد نفر رسید، یکی از مسئولین پرسابقه دفتر تبلیغات گفت: «من می فهمم فرستادن 300 طلبه یعنی چه؟ این کار به طور طبیعی شدنی نیست .»

البته هیچ کس هم مصلحت نمی داند کل حوزه از ابتدا تا انتها تعطیل شده و همه به هجرت بروند . حوزه کارهای آموزشی، تحقیقی و ... دارد و کسانی باید این کارها را انجام دهند . و البته هجرت و تبلیغ نیز یکی از ضرورتها و وظایف حوزه است که باید تا سر حد امکان برای آن تلاش کرد .

سؤال: مهمترین عوامل توفیق حوزه در طرح هجرت را در چه می دانید؟

جواب: من احساس می کنم که یکی از علل عمده موفقیت این کار خود بافت حوزوی اداره روحانیون است . اعتماد طلبه ها به افت سازمانی حوزوی بیشتر است .

دلیل دوم: نوع پیگیری طرح است . به نظر من طراحی این طرح با توجه به فضای فرهنگی حوزه انجام شده و به دلیل مناسب بودن با فضای فرهنگی حوزه، توفیق آن بیشتر بوده است .

دلیل سوم، نیروهای اجرایی این طرح هستند که با انیگزه های حوزوی کار را دنبال می کنند . این خیلی می تواند مؤثر باشد .

دلیل چهارم، بازخوردهای به موقعی است که در برنامه ها داده شده است . ما در همین 2 سال، شاید نزدیک به 3 یا 4 بار بازخورد در برنامه داشته ایم . نقاط ضعف برنامه را بررسی کرده و برطرف کرده ایم . اینها نکاتی است که در موفقیت این طرح مؤثر بوده است . بعضی از کارها در بافت فرهنگی حوزه به طور طبیعی جواب نمی دهد . اینجا نیروی نظامی و انتظامی نیست که با یک دستور نظامی به محل تبلیغ اعزام شوند; بلکه راهش این است که بافت اخلاق حوزوی شناسایی شود .

اگر کسی بخواهد با انگیزه های مادی با طلاب حوزه کار کند، چندان جواب مثبت نمی گیرد، ولی اگر با انگیزه های معنوی آنان کار کند، بسیار بهتر جواب می دهد . باید حرمت طلبگی طلاب رعایت شود . اگر بودجه و امکانات زیادی هم به طلاب حوزه بدهند، اما تحقیرشان کنند، آنها دلبستگی پیدا نخواهد کرد .

سؤال: آیا برای نظارت و ارزیابی کار مبلغان هجرت بلند مدت تدبیری اندیشیده شده است؟

جواب: یکی از کارهایی که بر اساس طرح هجرت بلند مدت انجام شد، راه اندازی شوراهای شهرستانی هجرت است . شوراهای شهرستانی متشکل از امام جمعه و مسئول سازمان تبلیغات و مدیر حوزه علمیه می باشد . آنها نیروهای اولیه ارزیابی و نظارت بر کار روحانیون هستند، تا اگر اشکالاتی وجود دارد، آنها در همان منطقه حل کنند . در مواردی نیز اشکالات را به ما منتقل می کنند و ما در اینجا پیگیری می کنیم . البته موارد دارای مشکل خیلی کم است، اما بطور جدی پیگیری می شود . اکیپهای بازرسی خودمان هم خیلی خوب و فعال عمل می کنند و در مواردی که مشکلی وجود داشته باشد از نزدیک بازرسی کرده و اقدام لازم انجام می شود .

ضریب رضایت مردم برای ما مسئله مهمی است . اگر مؤمنین و مردم محل ناراضی باشند خیلی اهمیت می دهیم و البته اگر خدای ناکرده کار خلاف قاعده ای رخ داده باشد و مردم هم ناراضی نباشند، ما خودمان اقدام می کنیم .

سؤال: با توجه به اینکه مبلغان محترم در مناطق مختلف کشور با مسائل گوناگونی روبرو می شوند، آیا برای مناطق خاص، آموزشهای ویژه منطقه ای نیز در نظر گرفته شده است؟

جواب: بله; ما چهار نوع آموزش را برای این آقایان پیش بینی کرده ایم . یک نوع آموزش تبلیغی که CD آن آماده شده است و برنامه هایش به صورت دانشگاه مجازی فعال شده است . یکی هم دروس حوزوی است که برنامه امتحانیش حل شده و مبلغان می توانند در اینجا امتحانات حوزوی بدهند و از جهت رشد علمی مشکلی نداشته باشند . نوع دیگر، آموزش منطقه ای است که به دلیل آسیبهای خاص هر منطقه تبلیغی، آن آموزشها را پیش بینی کرده ایم . مثلا اگر در سیستان و بلوچستان اعتیاد به صورت یک مسئله جدی مطرح است، باید مبلغانی که در آن منطقه هستند آموزشهایی در مورد شیوه مبارزه با اعتیاد ببینند . آخرین نوع آموزش، آموزش عمومی است . آموزش عمومی برای همه مبلغین و در هرجا که هستند اجباری است . البته حجم آموزشهای عمومی کم است ولی هر مبلغ باید در طول ماه، مقداری کار علمی و پژوهشی انجام دهد .

سؤال: هدف از برگزاری گردهمائیهای سالانه هجرت بلند مدت چیست؟

جواب: ما در برگزاری گردهمایی، به دنبال چند هدف عمده هستیم:

1 . ارائه گزارش عملکرد و فعالیتهای انجام شده در هجرت بلند مدت جهت آشنایی مبلغان مهاجر;

2 . انتقال انتظارات و توجیه دستورالعمل های کاری و اجرایی برای مبلغان;

3 . استفاده از تجربه های مبلغان مهاجر از طریق برگزاری کمیسیونها;

4 . انتقال مشکلات مبلغان به مسئولین به صورت حضوری و پاسخگویی به سؤالات آنها;

5 . تشویق مبلغان ممتاز در حضور روحانیون هجرت بلند مدت .